Žákovský parlament

Žákovská rada

(Pravidla činnosti)

„I ty máš možnost ovlivňovat život školy.“

Žákovská rada (ŽR)

• Žáci mají právo zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků, volit a být do nich voleni, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy nebo školskou radu s tím, že ředitel školy nebo školská rada jsou povinni se stanovisky a vyjádřeními těchto samosprávných orgánů zabývat a své stanovisko k nim odůvodnit
  • ŽR je prostor pro zapojení žáků do života školy a organizaci akcí, podporuje zodpovědnost žáků za vlastní vzdělávání
  • ŽR umožňuje všem žákům, aby se podíleli na životě školy formou návrhů a připomínek
  • ŽR je prostředkem pro přenos informací mezi všemi třídami a umožňuje spolupráci napříč ročníky
  • ŽR pomáhá žákům při řešení problémů ve vzdělávání, ve vztazích mezi žáky, mezi žáky a učiteli
  • ŽR se podílí na tvorbě pravidel vzájemného soužití ve škole a podporuje jejich dodržování

Organizace činnosti žákovské rady

• Žáci jednotlivých tříd z 2. – 9. ročníku volí pro každý školní rok dva zástupce do žákovské rady. Jsou to osobnosti, které bez problémů jednají s vedením školy, umí se spolehnout sami na sebe, dokážou poskytnout pomoc, zajímají se o druhé lidi, o svět kolem sebe, pouštějí se do diskuse i řešení problémů, jsou ochotni věnovat svůj volný čas ve prospěch školy a udělat něco navíc.
  • Každého setkání žákovské rady se účastní alespoň jeden ze zástupců třídy.
  • Setkání probíhají 1x za měsíc, aktuálně je možno svolat žákovskou radu i častěji.
  • V rámci žákovské rady je zvolen předseda a místopředseda, kteří řídí setkání žákovské rady a zastupují ji při jednáních s vedením školy a dalšími subjekty, dále zapisovatel a nástěnkář.
  • Z každého setkání je vytvořen zápis, který shrnuje průběh a závěry setkání a je k nahlédnutí na webových stránkách školy a na nástěnce ŽR.
  • Zástupci žákovské rady informují spolužáky v jednotlivých třídách o průběhu setkání Činnost žákovské rady koordinuje učitel – garant žákovské rady (p. uč. Repová) a na poradách učitelů informuje o činnosti žákovské rady.na třídnických hodinách, popř. po domluvě s třídním učitelem v jinou dobu.
  • Činnost žákovské rady koordinuje učitel – garant žákovské rady (p. uč. Repová) a na poradách učitelů informuje o činnosti žákovské rady.

Žáci mohou oslovit žákovskou radu také prostřednictvím schránky umístěné ve škole (u sborovny). Schránka bude pravidelně vybírána a žákovská rada se příspěvky bude zabývat.

Zasedání žákovské rady

• Jsou veřejná, otevřená dětem i ostatním pedagogům.
  • Konají se v předem stanoveném termínu v učebně č. 22.
  • Zasedání řídí předseda, případně místopředseda a koordinuje garant žákovské rady.
  • Zasedání jsou dokumentována zápisem.

O činnosti žákovské rady budou ostatní žáci informováni:

• Na nástěnce žákovské rady
  • Prostřednictvím zástupců ve třídách
  • Na internetových stránkách školy
  • Je možné využít i rozhlas školy

Žákovská rada organizuje a zabezpečuje nebo se podílí na:

• sběrových akcích
  • soutěžích, sportovních akcích, školních výstavách
  • výletech a další mimoškolní činnosti (spaní ve škole, výtvarné dílny)
  • dobročinné sbírky (adopce zvířete v ZOO, charitativní činnost…)
  • školních akcí ( projektové dny, tradice ve škole, umělecká činnost dětí a další)
  • žáci mohou být ořizváni i na jednání pedagogické rady, výchovné komise, třídní schůzky

Závěrečná ustanovení:

• Každý třídní učitel zabezpečí vyvěšení řádu ŽR ve třídě. Výchovná poradkyně zabezpečí jeho vyvěšení na informační nástěnce u sborovny a na internetových stránkách školy (p. uč. Jelínková)
  • Třídní učitelé se budou snažit o partnerský přístup k žákům, o komunikaci na základě důvěry a vzájemného respektu. Žáky zvolené do ŽR budou podporovat, povzbuzovat a vést při jejich aktivitách pro školu.
  • Třídní učitelé vytvoří prostor pro žákovské záležitosti (problémy, návrhy, řešení…) v rámci třídnických hodin.
  • Tento řád je závazný pro všechny žáky a všechny pedagogické i nepedagogické pracovníky školy.

Zástupci jednotlivých tříd ve školním roce 2016/2017

1. třída: nedochází, 2. třída: Halvová, Horník, 3. třída: David Hloušek, Jana Vašíková,  4. třída: Jan Krs, Natálie Kříčková, 5. třída: Václav Žižlavský, Marek Hynšt, 6. třída: Dvorský, Vojáček, 7. třída: Nikola Kříčková, Sára Švehlová , 8. třída: Juřina, Drahovzal,Veronika Tomková, 9. třída: Šárka Pernicová, Anna Vlková

• Předseda: Šárka Pernicová
  • Místopředseda: Veronika Tomková