Karantény a ukončování karantén

10 Lis

Karantény nařizuje Krajská hygienická stanice Brno. Dle závažnosti kontaktu buď nařizuje karanténu jednotlivců nebo celé třídy a stanoví podmínky ukončení karantény.

Když se dítě má vracet z karantény nebo jiné nepřítomnosti, prosím, nezapomeňte mu nahlásit stravu na tel. školní jídelny 739 216 425 nebo na mail silvie.dvorackova@zskanice.cz – hlavně v MŠ!

Vzhledem k tomu, že některé děti oddělení Broučci byly dne 9. – 11. 11. 2021
v kontaktu s osobou, která je COVID-19 pozitivní, nařídila KHS Brno těmto dětem karanténu.“
Karanténa nebude nařízena osobám, které v inkriminovaných dnech v MŠ nebyly
nebo ukončily očkování před více než 14 dny nebo v posledních 180 dnech prodělaly
onemocnění Covid-19 a mají doklad.
Rodičům byly odeslány automatické SMS s odkazem na sebetrasující formulář.
Po jeho řádném vyplnění jim bude automaticky vygenerována e-žádanka k odběru PCR. Rezervaci
na odběrovém místě si následně zajišťují rodiče .

Karanténní opatření aktuálně zahrnují: domácí karanténu minimálně po dobu 7
dnů a vyšetření výtěr z krku a z nosu (RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2) v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.
Pokud bude osoba v karanténě bez klinických obtíží a výsledek z odběru bude negativní, karanténa končí po uplynutí min. 7 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

V případě, že osoba, které bylo nařízeno karanténní opatření, nebude mít RT-
PCR test ukončí bez provedení testu za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

Mimořádné opatření nepřipouští možnost volby a individuálního rozhodování u koho test provést a u koho nikoli.

Seznam odběrových míst včetně pravidel pro návštěvu odběrového místa naleznete zde:

Při karanténě je nutné zůstat v domácí izolaci. Rady a doporučení pro domácí karanténu/izolaci viz:

Pokud by se objevily klinické příznaky (suchý kašel, teplota, zažívací obtíže, ztráta chuti a čichu…), je nutno telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře a konzultovat s ním svůj zdravotní stav. Pokud by se
objevily závažné klinické příznaky (vysoké horečky, dušnost apod.), je nutné kontaktovat v případě nedostupnosti lékaře např. pohotovostní službu nebo linku 155 a předat informaci o probíhající karanténě.

Žádanku na vyšetření osobám v karanténě vystaví pediatr/praktický lékař elektronicky (kontaktujte svého lékaře telefonicky), na odběrovém místě postačí mít u sebe kartu pojištěnce. Odběr je jen jeden a je bezplatný.
Doporučení vztahující se k výsledkům testů viz:

Karanténa se týká pouze osoby, která byla v úzkém kontaktu s danou pozitivní
osobou, netýká se rodinných příslušníků. Ti se považují za „kontakty
kontaktů“ a pouze v případě pozitivního nálezu u aktuálního kontaktu by byla
činěna další opatření i u nich. Karanténa se nenařizuje osobě, která nejeví
žádné příznaky onemocnění COVID-19, a od prvního pozitivního RT-PCR testu na
přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC antigenního testu na přítomnost antigenu
viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní. Tyto skutečnosti se prokazují
lékařskou zprávou. Karanténa se nenařizuje i osobám, které byly očkovány
proti onemocnění COVID-19 s tím, že u očkování uplynulo od aplikace druhé
dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o
léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo od aplikace první